محل تبلیغات شما
صفحه نخست - آلیک آنلاین

آلیک» – سرژ آواکیان گرافیست سرشناس ایرانی ارمنی تبار در سن ۸۳ سالگی در گذشت. سرژ آواکیان متولد ۱۳۱۷ خورشیدی در تبریز، گرافیست، نقاش و پایه‌گذار زیر مجموعه‌های جدید رشتهٔ گرافیک در ایران مانند طراحی حروف گرافیک تلویزیونی و چاپ گرافیک می‌باشد. سرژ آواکیان دانش آموختهٔ دانشگاه هنرهای زیبای کرویدون» لندن در رشتهٔ هنرهای تجسمی و دانشگاه لندن در رشتهٔ نقاشی است. پس از بازگشت به ایران آتلیه خود را در خیابان طالقانی راه‌اندازی می‌کند و به کار گرافیک مشغول می‌شود. 
یکی از شناخته شده‌ترین آثار سرژ آواکیان طراحی بسته‌بندی پفک نمکی باشد، در دهه پنجاه وقتی در گروه صنعتی مینو تصمیم به تولید پفک می‌گیرند بسته‌بندی این محصول را به سرژ سفارش می‌دهند، او می‌گوید: تازه به ایران برگشته بودم و به عمرم پفک ندیده بودم؛ رنگ و شکل لوگو را از خود فرم پفک گرفتم. این تصاویر هستند که باید حرف بزنند. یک روز رفتم به چاپخانه‌ای که قرار بود سلفون‌ها را چاپ کنند، در جوانی چاپ سیلک را پیش آلدو صرافیان کار کرده بودم و از چاپ هم سر رشته‌ای داشتم. فهمیدم که کار پفک نمکی را می‌باید با ساده‌ترین فرم و رنگ اجرا کنم کار را با دو رنگ زرد و قرمز طراحی کردم. بعدها مینو همان طرح را ۴ رنگ یا ۵ رنگ چاپ کرد ولی از آن استقبال نشد و دوباره به همان طرح قبلی برگشتند». 
از فعالیتهای وی می توان به ریاست گروه گرافیک دانشگاه تهران، عضویت در هیئت علمی دانشگاه تهران، شرکت در پانزده نمایشگاه داخلی و بین‌المللی، شرکت در نمایشگاه هنرهای زیبای ایلینگ لندن و شرکت در نمایشگاه بین‌المللی هنر معاصر ایران و سومین نمایشگاه دو سالانهٔ تهران نام برد. 
از آثار به جا مانده از سرژ آواکیان نیز می توان به طراحی با حروف الفبای ارمنی، طراحی پوستر تئاتر، طراحی پاکت پفک نمکی، طراحی پاکت شیر صنایع شیر ایران و طراحی آدامس شیک نام برد. 

سرژ آواکیان شامگاه ۱۸ شهریور، در سن ۸۳ سالگی بر اثر ایست قلبی-ریوی در تهران در گذشت. آلیک این ضایعه را به خانواده و دوستان او و همچنین جامعه گرافیک ایران تسلیت می‌گوید.

منبع:رادیو ارمنیا

اختصاص مالیات شرکت مس سونگون برای احداث و تکمیل اتوبان «تبریز ـ ارمنستان»

افتخار آفرینی گروه موسیقی «کهن ساز» ایران در کشور ارمنستان

ایروان نیز تحت فشار تحریم های آمریکا علیه ایران است

طراحی ,آواکیان ,گرافیک ,سرژ ,پفک ,رنگ ,سرژ آواکیان ,شرکت در ,دانشگاه تهران، ,همان طرح ,در رشتهٔ

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

sethebudi sucfounddista Lindsay's memory caletbiopo nahabinra moawrinhosuf topscaperre باشگاه فارغ التحصیلان گروه جغرافیا diofrutadan طراحی بنر, طراحی هیدر, لوگو, کارت ویزیت, پوستر,دانلود,آموزش فتوشاپ | رضا گرافیک